logo

Cehennem Deresi Kanyonu’na DOKA’dan Destek

Artvin’in Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon’dan sonra Dünya’nın en yüksek ikinci kanyonu olan Cehennem Deresi Kanyonu, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde başlatılan çalışma kapsamında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulmak üzere hazırlanan ”Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor” Projesi kabul edildi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 780.965,26 TL destek sağlanacak projemizin imzalandı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine 7 kilometre uzaklıktaki doğal sit alanı Cehennem Deresi Kanyonu’nun, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ”Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor” Projesi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından kabul edildi. Yapılacak proje kapsamında 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile Türkiye’nin en büyük kanyonlarından olan kanyonunun çevresinde gezi ve yürüyüş yolları yapılacak.

Kanyonun iki yakası ayrıca inşa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde cam köprü ile birleştirilecek. Projesi hazırlanan kanyon için ihale süreci de başlatıldı. Yapılacak olan yeni düzenlemeler ve proje çalışmalarıyla, Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu özelliği bulunduğu belirtilen Cehennem Deresi Kanyonu, turistler için cazip hale de getirilmesi hedefleniyor.

Bölgenin önemli destinasyon merkezlerinden biri olan Cehennem Deresi Kanyonu  için  hazırlanan ”Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor” Projesi kapsamında DOKA tarafından 780. 965,26 TL destek sağlanacak. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 780.965,26 TL destek sağlanacak projemizin sözleşmesi, Ardanuç Kaymakamı M.FurkanSancaktutar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş’ tarafından imzalandı.

Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?