logo

Boğa Güreşleri Sezonu Açıldı

Türkiye ve dünyada boğa güreşleriyle tanınan Artvin’de havaların ısınmasıyla boğa güreşleri festivalleri de başladı.

Bu kapsamda kentet bu yıl 8’incisi düzenlenen “Berta ve Çevre Köyleri Boğa Güreşleri Festivali” renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin Merkeze bağlı Sakalar Köyü’nde gerçekleştirilen güreşlerde başta Beta ve çevre köyleri olmak üzere tüm ilçelerinden gelen 60 boğa “deste”, “ayak”, “küçük orta”, “büyük orta”, “başaltı” ve “baş” kategorilerinde arenaya çıktı. Baş kategorisinde şampiyon olan boğa sahibinin 10 bin lirayla  ödüllendirildiği güreşlerde toplam 40 bin lira para ödülü dağıtıldı.

“Şampiyonlar Ligi” olarak adlandırılan “Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali Boğa Güreşleri”ne hazırlık mahiyeti taşıyan ve boğaların rakipleriyle arenada karşılaşma imkanı bulduğu festivale vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Şampiyon Ardanuçlu “Ejder Paşa”

Festival’in baş boğası finalde Eyüp Topal’a ait “Bozo” isimli boğayı yenen Can Yılmaz ve Acar Yılmaz kardeşlere ait “Ejder Paşa” oldu.

Güreşlerde deste kategorisinde Barış Koç’a ait “Aslan”, ayak kategorisinde Süleyman Okur’a ait “Paşa”, küçük orta kategorisinde Necat Koçay’a ait “Timuçin”,  büyük orta kategorisinde Kemal Yılmaz’a ait “Kanca” ve başaltı kategorisinde Murat Kayahan’a ait “Filinta” isimli boğalar birinci oldu.

Festival düzenleme komite başkanı Ali Yeniçeri, yaptığı açıklamada boğa güreşleri geleneğinin Artvin ve yöresinde asırlar öncesine dayandığını söyledi.

Bu geleneği yaşatmak için bu festivali 8 yıldır aralıksız yaptıklarını kaydeden Yalçın, “Festivalde 6 kategoride 60 boğa yer alıyor. Her sene yaylaya çıkmadan önce boğaları barıştırıp yaylaya göndermek amacıyla boğaları güreştiriyoruz. Festivalimiz her yıl önceki yıldan daha güzel oluyor.” dedi.

Artvin denince akla boğa güreşlerinin geldiğini kaydeden Yalçın, boğa güreşlerinin ilginin bu nedenle her daim yoğun olduğunu dile getirdi.

Festivali izleyen İsmail Yıldırım da yaptığı konuşmada boğa güreşlerinin yörede asırlardır süre gelen bir etkinlik olduğunu ifade ederek, “Günümüzde insanlar festivaller sayesinde bir araya geliyor. Amacımız halkımız arasındaki saygı sevgi birlikteliği sürdürmek. Dostlarımızdan buralara gelerek bu güzellikleri yaşamalarını istiyoruz”. ifadelerine yer verdi.

Share
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?